W dniu 30 czerwca 2023 roku jako pierwsi Polacy na świecie z sukcesem przepłynęliśmy wpław największe jezioro Anglii – Windermere.

Udostępnij:

Windermere to jezioro położone w południowo-wschodniej części Krainy Jezior nazywanej Lake District w hrabstwie Kumbria. Jest długie na 18 kilometrów, szerokie na półtora kilometra i głębokie na 68 m.

Swoją przeprawę pływacką rozpoczęliśmy o godzinie 5 rano w miejscowości Waterhead aby po pokonaniu 18 km wpław oraz po 6 godzinach i 30 minutach w wodzie zameldować się na drugim brzegu w Lakeside.

Początkowo, termin przeprawy wyznaczony był na sobotę 1 lipca, ale ze względu na ciężkie warunki pogodowe i nachodzącą burzę, po kontakcie z pilotem przeprawy zapadła decyzja o przyspieszeniu płynięcia.

Piątkowe płynięcie było jednym możliwym terminem, jednak pogoda była daleka od idealnej. Silny wiatr, fale oraz zacinający deszcz towarzyszył parze przez prawie cały czas płynięcia.

Podczas płynięcia mogliśmy mieć na sobie wyłącznie stroje kąpielowe oraz czepek i okularki. Używanie ocieplanych pianek pływackich oraz podtrzymywanie się łodzi asekuracyjnej było zabronione – zgodnie z zasadami światowego pływania na wodach otwartych.

Przeprawa przez jezioro Windermere było sprawdzianem przed sierpniową przeprawą przez 34 kilometrowy Kanał Catalina w Kalifornii.

Przeprawa przez Kanał Catalina będzie połączona z charytatywną zbiórką środków na przyjazd do województwa pomorskiego mobilnego autobusu Fundacji Ronalda McDonalda, w którym specjaliści za darmo badają dzieci w poszukiwaniu zmian nowotworowych.

Patronat honorowy nad naszym wyjazdem objęli Urzad Marszalkowski Wojewodztwa Pomorskiego oraz Miasto Rumia i Miasto Gdynia.

Sponsorzy i partnerzy: NIVIS CHŁODNICTWO https://nivis.com.pl/ l Tricargo l Hotel Kuracyjny l Energy Club l B-PAC Sport Nutrition by AronPharma l Garmin Polska l DobraNocka l Higienika l AQUA-SPEED l Toyota – Walder l Challenge Gdansk l LOTTO Triathlon Energy l Hammer. Możesz więcej. l MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji l PJ Sport l PitBullCity

Piszą o nas w mediach:

https://rumia.eu/Galeria/piotr-biankowski-i-aleksandra-kabelis-przeplyneli-wplaw-jezioro-windermere

https://gdynia.naszemiasto.pl/wielki-wyczyn-gdynskich-plywakow-ekstremalnych-jako-pierwsi/ar/c2-9378425

https://dziennikbaltycki.pl/wielki-wyczyn-gdynskich-plywakow-ekstremalnych-jako-pierwsi-polacy-przeplyneli-najwieksze-jezioro-w-anglii/ga/c2-17684715/zd/68722955

https://nadmorski24.pl/aktualnosci/59250-rumianin-i-gdynianka-pierwszymi-polakami-ktorzy-przeplyneli-najwieksze-jezioro-w-anglii

https://gwe24.pl/pl/13_sport/35170_niesamowity-wyczyn-polakow-przeplyneli-najwieksze-angielskie-jezioro.html

Zrobili to. Pływacy z Rumi przepłynęli największe jezioro w Anglii

https://pomorskie.eu/zrobili-to-plywacy-z-rumi-przeplyneli-najwieksze-jezioro-w-anglii/embed/#?secret=ABJyWRupfT#?secret=UyK9NsFcFJ

https://samiswoi.news/aktualnosci/plyna-przez-najwieksze-jezioro-anglii/embed/#?secret=tAQ2X1nInm#?secret=pC7UYqBfKE

Zobacz także

Rumska Gala Sportu

Sobotni wieczór spędziliśmy na Rumskiej Gali Sportu, gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie specjalne za nasze pływackie przeprawy w 2023 roku. Pięknie dziękujemy MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu

Czytaj więcej »

Przekazanie Czapek od Serca

Dzisiejsze przekazanie #CzapkaOdSerca w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. To był piękny dzień, pełen koloru i dobrych emocji!  Każdego roku

Czytaj więcej »