W dniu 30 czerwca 2023 roku jako pierwsi Polacy na świecie z sukcesem przepłynęliśmy wpław największe jezioro Anglii – Windermere.

Udostępnij:

Windermere to jezioro położone w południowo-wschodniej części Krainy Jezior nazywanej Lake District w hrabstwie Kumbria. Jest długie na 18 kilometrów, szerokie na półtora kilometra i głębokie na 68 m.

Swoją przeprawę pływacką rozpoczęliśmy o godzinie 5 rano w miejscowości Waterhead aby po pokonaniu 18 km wpław oraz po 6 godzinach i 30 minutach w wodzie zameldować się na drugim brzegu w Lakeside.

Początkowo, termin przeprawy wyznaczony był na sobotę 1 lipca, ale ze względu na ciężkie warunki pogodowe i nachodzącą burzę, po kontakcie z pilotem przeprawy zapadła decyzja o przyspieszeniu płynięcia.

Piątkowe płynięcie było jednym możliwym terminem, jednak pogoda była daleka od idealnej. Silny wiatr, fale oraz zacinający deszcz towarzyszył parze przez prawie cały czas płynięcia.

Podczas płynięcia mogliśmy mieć na sobie wyłącznie stroje kąpielowe oraz czepek i okularki. Używanie ocieplanych pianek pływackich oraz podtrzymywanie się łodzi asekuracyjnej było zabronione – zgodnie z zasadami światowego pływania na wodach otwartych.

Przeprawa przez jezioro Windermere było sprawdzianem przed sierpniową przeprawą przez 34 kilometrowy Kanał Catalina w Kalifornii.

Przeprawa przez Kanał Catalina będzie połączona z charytatywną zbiórką środków na przyjazd do województwa pomorskiego mobilnego autobusu Fundacji Ronalda McDonalda, w którym specjaliści za darmo badają dzieci w poszukiwaniu zmian nowotworowych.

Patronat honorowy nad naszym wyjazdem objęli Urzad Marszalkowski Wojewodztwa Pomorskiego oraz Miasto Rumia i Miasto Gdynia.

Sponsorzy i partnerzy: NIVIS CHŁODNICTWO https://nivis.com.pl/ l Tricargo l Hotel Kuracyjny l Energy Club l B-PAC Sport Nutrition by AronPharma l Garmin Polska l DobraNocka l Higienika l AQUA-SPEED l Toyota – Walder l Challenge Gdansk l LOTTO Triathlon Energy l Hammer. Możesz więcej. l MOSiR Rumia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji l PJ Sport l PitBullCity

Piszą o nas w mediach:

https://rumia.eu/Galeria/piotr-biankowski-i-aleksandra-kabelis-przeplyneli-wplaw-jezioro-windermere

https://gdynia.naszemiasto.pl/wielki-wyczyn-gdynskich-plywakow-ekstremalnych-jako-pierwsi/ar/c2-9378425

https://dziennikbaltycki.pl/wielki-wyczyn-gdynskich-plywakow-ekstremalnych-jako-pierwsi-polacy-przeplyneli-najwieksze-jezioro-w-anglii/ga/c2-17684715/zd/68722955

https://nadmorski24.pl/aktualnosci/59250-rumianin-i-gdynianka-pierwszymi-polakami-ktorzy-przeplyneli-najwieksze-jezioro-w-anglii

https://gwe24.pl/pl/13_sport/35170_niesamowity-wyczyn-polakow-przeplyneli-najwieksze-angielskie-jezioro.html

Zrobili to. Pływacy z Rumi przepłynęli największe jezioro w Anglii

https://pomorskie.eu/zrobili-to-plywacy-z-rumi-przeplyneli-najwieksze-jezioro-w-anglii/embed/#?secret=ABJyWRupfT#?secret=UyK9NsFcFJ

https://samiswoi.news/aktualnosci/plyna-przez-najwieksze-jezioro-anglii/embed/#?secret=tAQ2X1nInm#?secret=pC7UYqBfKE

Zobacz także

Pytanie na śniadanie

Bardzo dziękujemy za zaproszenie Pytanie na śniadanie. Super, że możemy dzielić się i opowiadać o naszej pasji – długodystansowym pływaniu na wodach otwartych. Dziś nawet

Czytaj więcej »

Gdyńskie KOLOSY

To już drugi rok z rzędu, kiedy mam przyjemność uczestniczyć w Kolosach – największej Europejskiej imprezie podróżników, na której spotykamy się aby opowiedzieć o swoich

Czytaj więcej »