20-bridges marathon – Manhattan

Udostępnij:

Manhattan zdobyty – a to wszystko by pomóc ciężko chorym dzieciom i zebrać środki na nowy rodzinny Ronalda McDonald!

Po ponad 8 godzinach walki z żywiołem i pokonaniu pływackiego dystansu 49,5 kilometrów z sukcesem ukończyłem nowojorski maraton „20 mostów wokół Manhattanu”. Jestem trzecim Polakiem w historii, który tego dokonał!

Swoją przeprawę rozpocząłem we wtorek, 11 października, o godzinie 14.45 czasu polskiego, startując z przystani A na południowo-zachodnim brzegu Manhattanu. Temperatura wody wynosiła poniżej 16 stopni Celsjusza. a bliskość oceanu powodowała jej stosunkowo duże zasolenie.

Do tej pory tylko dwoje Polaków z sukcesem ukończyło pływacki maraton wokół Manhattanu, zaliczany do najbardziej prestiżowej w świecie pływania długodystansowego tzw. Potrójnej Korony Pływania. Poza trasą „20 mostów wokół Manhattanu” dwa pozostałe maratony to pokonanie wpław Kanału La Manche oraz przepłynięcie Kanału Catalina u wybrzeża Kalifornii.

Nowojorski maraton pływacki 20 mostów, to trasa wokół Manhattanu kolejno trzema rzekami – East River z Mostem Brooklińskim na granicy dzielnic Brooklyn i Queens, rzeką Harlem pomiędzy Manhattanem a Bronxem oraz potężną rzeką Hudson z widokiem na most Waszyngtona, oddzielającą Manhattan od stanu New Jersey.

Podczas przeprawy była ze mną na trasie ekipa, składająca się z Beaty Zwolińskiej, żony Piotra oraz Aleksandry Kabelis, znakomitej pływaczki. Płynęły one łodzią wraz z oficjalną obserwatorką reprezentującą organizatora maratonu „20 mostów wokół Manhattanu”, organizację New York Open Water.

Ta ekstremalna przeprawa, po raz kolejny, dedykowana została Fundacji Ronalda McDonalda której jestem Ambasadorem.T Tym razem zbieraliśmy na drzwi wejściowe do nowego Domu Fundacji Ronalda McDonalda, który powstanie w Warszawie.

W fundacyjnych Domach Ronalda McDonalda bezpłatny pobyt w godnych warunkach, wsparcie
i gościnę otrzymują najbliżsi najciężej chorych dzieci, małych pacjentów leczonych z dala od rodzinnego domu. To także rodziny tych dzieci, które w szpitalu muszą zostać najdłużej – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor wykonawcza Fundacji. – Pod dachem Domu, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala, mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić choremu dziecku dodatkowego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi. Dom to dla rodziców możliwość bezpłatnego mieszkania
w komfortowych warunkach blisko chorego dziecka, w otoczeniu osób dokładnie rozumiejących, przez co przechodzi mama, tata, brat czy siostra. Dom daje poczucie bezpieczeństwa i czas, bezcenne wsparcie, gdy trzeba skupić się na tym, co najważniejsze. Pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda z dwudziestoma gościnnymi apartamentami oraz rozbudowaną częścią wspólną (kuchnia, jadalnia, pralnia, sale spotkań) został otwarty w październiku 2015 roku w Krakowie przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Drugi tego typu Dom poza domem działa od czerwca 2021 r. przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie. Jednocześnie może gościć 25 rodzin.

Sponsorami tego przedsięwzięcia byli: Trefl, Nivis, Tricargo, Hotel Kuracyjny, Higienika, DobraNocka, Toyota Walder, B-PAC AronPharma, Rumia Invest, Masko Invest, Olivia Oliwia Sokołowska, Torex, F.H.U. Zbigniew Bączek, Garmin, PitBullCity. Partnerzy to : Gdyńskie Centrum Sportu, Miasto Rumia, Miasto Gdynia, MOSIR Rumia. Patronat honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Burmistrz Miasta Rumia Michał Pasieczny, Prezydent Miasta Gdynia Wojciech Szczurek, Polski Związek Pływacki.

Zobacz także

Pytanie na śniadanie

Bardzo dziękujemy za zaproszenie Pytanie na śniadanie. Super, że możemy dzielić się i opowiadać o naszej pasji – długodystansowym pływaniu na wodach otwartych. Dziś nawet

Czytaj więcej »

Gdyńskie KOLOSY

To już drugi rok z rzędu, kiedy mam przyjemność uczestniczyć w Kolosach – największej Europejskiej imprezie podróżników, na której spotykamy się aby opowiedzieć o swoich

Czytaj więcej »